Governors

Mrs L Bury

Ex-Officio Governor

Louise Bury, Headteacher Ex-Officio Governor from 1st September 2015 to present serving on the Finance, Premises and health and Safety Committee, Personnel and Human Resources Committee, Curriculum and Catholic Life, Committee and Admissions Committee. Declaration of Interests: None

Mr C Bills

Elected Parent Governor

Christopher Bills, Chair of Governors Parent governor also serving as Chair on the Finance, Premises and Health and Safety Committee and a member of the Curriculum and Catholic Life Committee. Link Governor for year two pupils, Pupil Premium, EAL, Finance, Maths and Governor with responsibility for the school website Governor Section. Declaration of Governor Interests: None Term of Office: 15th December 2018 – 14th December 2022

Mrs Sarah Atkinson

Staff Governor and Safeguarding Link Governor

Sarah Atkinson (nee Hancox), Staff Governor Also Safeguarding Link Governor Declaration of Interests: None Term of Office 9th November 2018 – 8th November 2022

Ms E Halpin

Foundation Governor

Mrs Ellen Halpin-Barnett, Foundation Governor Chair of Curriculum and Catholic Life Committee, member of Finance, Premises and Health & Safety Committee, Personnel and Human Resources Committee and Headteacher Performance Management Committee. Class Link Governor for Year 5 pupils. Declaration of Interests: None Term of Office: 5.1.11 to 16.2.19. Awaiting re-appointment.

Dr Vincent Brennan

Foundation Governor

Dr Vincent Brennan. Foundation Governor Foundation Governor. Also member of Finance Committee, Personnel & Human Resources Committee, Curriculum & Catholic Life Committee, Headteacher Performance Management Committee. Link Governor for Data Protection, Science Link Governor, and Year 6 Class Link Governor. Declaration of Interests: None Term of Office:- 15th June 2018 – 14th June 2022

Annabel Barrett

Early Years Governor

Annabel Barrett – Early Years Governor Link Governor for Sports Grant/PE/Outdoor Learning Declaration of Interests: None Term of Office: 28th November 2018 – 27th November 2022

Mr Chris Taylor

Link Governor

Link Governor for year three pupils. Term of Office:- 9.5.19 – 8.5.23

Kevin Gowdy

Foundation Governor and RE Governor

Kevin Gowdy – Foundation Governor RE Governor and Class Link Governor for Year 4 Term of office is 02.12.21 to 01.12.25

Miss M Annese

Associate Governor

Associate Governor for the duration of Mrs Atkinson's maternity leave.

Governor Documents

© Copyright 2017–2022 St Joseph's Catholic Primary School, Warndon